Party: POECI po GODZINACH - Wieczór poezji pamięci ANNY BLASCHKE + recital Niezależnej Grupy Teatralnej „Porfirion”
Main page > Pracownia pod Baranami > POECI po GODZINACH - Wieczór poezji pamięci ANNY BLASCHKE + recital Niezależnej Grupy Teatralnej „Porfirion”
You will be the first one to know when pictures are uploaded!
WIECZÓR POETYCKO-MUZYCZNY poświęcony Annie Blaschke.
WSTĘP WOLNY
Anna Blaschke - pedagog i poetka. Od 2006 roku do samego końca współpracowała z niezależną grupą Poeci Po Godzinach. Autorka scenariuszy teatralnych i filmowych. Prowadziła wieczory autorskie, warsztaty literackie i teatralne. Współtwórczyni Niezależnej Grupy Teatralnej „Porfirion”. Animatorka kultury w Krakowie. Wydała dwa tomiki poezji oraz dwa zbiory scenariuszy dla teatrów dziecięcych i młodzieżowych. Napisała trzy powieści i kilkanaście opowiadań. Jej wiersze, krótkie formy prozatorskie i artykuły popularno-naukowe ukazywały się w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, w Internecie oraz w audycjach radiowych.
Odeszła od nas 26 września 2014 roku w wieku 63 lat przegrywając trzecią walkę z rakiem.
Grupa Poeci Po Godzinach (PPG) to fuzja różnych doświadczeń życiowych i artystycznych, ogromna pasja i chęć współtworzenia offowego życia literackiego. Na terenie całego kraju organizujemy wieczory autorskie, zjazdy poetyckie, warsztaty teatralne i literackie. Pod egidą PPG schronili się nie tylko poeci, ale także pisarze, malarze, fotografowie, tancerze, krytycy literaccy, aktorzy. powstała w 2006 roku. Grupa zrzesza ludzi z różnych miast Polski m.in. Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Katowic, Mysłowic, Mławy, Bydgoszczy, Białegostoku, Ostrołęki, Poznania, Koszalina.
Blog grupy (http://poecipogodzinach.blogspot.com/) cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku literackim.
Jednym z punktów wieczoru jest mini recital Niezależnej Grupy Teatralnej „Porfirion”, który wykona pięć utworów. Impreza ma charakter otwarty i potrwa 1,5 godziny. W trakcie trwania wieczoru będzie wyświetlany pokaz zdjęć związany z Anią i jej działalnością poetycką.
Wieczór poprowadzi:
Tatiana Jachyra - urodziła się w 1976 roku we Wrocławiu. Fotograf. Od 2004 roku mieszka i pracuje w Warszawie. W 2009 roku odbyła się jej autorska wystawa „Gwiazdy w Obiektywie…”. Przed jej obiektywem stają gwiazdy muzyki i filmu, m.in. Paweł Małaszyński, Natasza Urbańska, Joanna Koroniewska, Adam Sztaba, Krzysztof Pieczyński, Ewa Kasprzyk (więcej na stronie www.tatianajachyra.com). Jeździ po świecie z Martyną Wojciechowską i Dominiką Kulczyk. W 2011 roku debiutowała tomikiem wierszy „Historie pisane nocą”. Rok później opublikowała zbiór poezji „Bezsenny”.
Podczas wieczoru wystąpią:
Grzegorz Wołoszyn - - ur. w Nisku w 1976 r., poeta, nauczyciel j. polskiego, instruktor teatralny, animator kultury. Debiutował w 2005 roku arkuszem "Zawsze słowo" (Nagroda Główna I Krakowskich Spotkań Poetów-Pedagogów), laureat V Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką Świdnica 2012 za "Poliptyk", który w maju 2013 roku otrzymuje również tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Publikuje w prasie literackiej i internecie. Półprofesjonalnie zajmuje się również fotografią.
Jarosław Trześniewski – Kwiecień ur. 1961. Poeta, eseista, historyk, prawnik. W latach 1992-2006 sędzia i przewodniczący Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Mławie, obecnie w stanie spoczynku. Mieszka w Mławie. Od marca 2011roku prezes Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej. Członek SAP. Debiut poetycki w 1986 roku w styczniowym numerze miesięcznika „ Literatura”. Publikował między innymi w: „Więzi”. „Powściągliwości i pracy”, „Piśmie literacko artystycznym”, „Integracjach”, ”Nowym medyku” „Blizie”, „Znaj”. Współautor kilkunastu antologii. Wydał tomiki poetyckie: „ W stronę Beethovena” (1999), ”Pomarańczowy zeszyt” (2003) „Casus mixtus” (2009). W przygotowaniu „Sonaty Kremskie alias repertoria”.
Agnieszka Jarzębowska – jest poetką i autorką utworów satyrycznych. Pracuje jako polonistka w Szkole Podstawowej nr 10. Będąc studentką Uniwersytetu Łódzkiego debiutowała w 1981 r. na łamach „Dziennika Akademickiego". Swoje utwory publikowała również w: „Echu", „Siódmej Prowincji", „Wieściach Szkolnych", „Kalejdoskopie" oraz w antologiach „Optymistyka" i „Gdy myślę Sieradz". Dwukrotnie otrzymała I nagrodę w organizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną konkursie „Mój Sieradz". Była również laureatką pierwszej nagrody w konkursie „Mój dom, moja rodzina, moi przyjaciele" organizowanym przez „Civitas Christiana". Jako autorka fraszek zdobyła II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym w Zebrzydowicach oraz wyróżnienie (drukiem) w XI OKL im. Stanisława J. Leca w Nowym Targu. W 2010 r. wydała zbiór fraszek p.t. „Uśmiechy i uśmieszki".
Należy do Koła Literackiego „Anima". Za pracę zawodową odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Jacek Sojan - Ur. 12.12.1952 w Krakowie. Studiował filologię polską na UJ. Przez ponad 5 lat prezes Klubu Literackiego Pod Jaszczurami przy Rynku Głównym.
W 1982 ukazał się tomik niemy poeta, staraniem przyjaciół z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Debiutował oficjalnie w 1983 zbiorem wierszy Dziedzictwo kataryniarza.
W roku 2007 ukazał się kolejny zbiór pt.: Dmuchawiec, którego wydawcą był krakowski poeta Bogdan Zdanowicz. Dmuchawiec powstawał równolegle ze współpracą z portalem poetyckim poezja org. W roku 2010 miał swoją prezentację kolejny tomik pt.: babia góra. Autor organizuje i prowadzi spotkania literackie, zajmuje się eseistyką i krytyką literacką, współpracując z grupami artystów i literatów: m.in. z kaliskim Stowarzyszeniem Łyżka Mleka, szczecińskim Zaułkiem Wydawniczym Pomyłka i galerią Trystero, oraz z grupą literacką Poeci Po Godzinach. W zapowiedziach wydawniczych figuruje zbiór wierszy metafizycznych i zeszyt sztuk teatralnych.
Dorota Kurzyńska - Ur. 17 grudnia 1989 r. w Krakowie. Orientalistka. Specjalistka od Kultury Indii oraz komunikacji międzykulturowej.
Niezależna Grupa Teatralna „Porfirion” istnieje od września 2000 roku, ale jej korzenie sięgają roku szkolnego 1993/94, kiedy to panie Anna Blaschke i Halina Markiewicz utworzyły Teatr Małych Form „Kudła” w Szkole Podstawowej nr 149 w Krakowie. Początki, oczywiście, były trudne, ale w dwa lata później teatr zasłużył już na nagrody w przeglądach wojewódzkich. Do tej pory grupa wystawiła 4 spektakle i dwa programy kabaretowe, a od czterech lat przygotowuje programy poetyckie i piosenki, występując głównie na wieczorach poetyckich i promocjach tomików poezji. Obecnie ma w repertuarze ponad 40 piosenek. Muzykę do wszystkich skomponowała Grażyna Łapuszek, a teksty to najczęściej wiersze krakowskich poetów. W 2006 roku teatr wziął udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych, wygrywając piosenką „Noc paryska” konkurs piosenki aktorskiej. Wśród wychowanków teatru jest aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu – Alicja Kwiatkowska, absolwent krakowskiej PWST – Krzysztof Kwiatkowski oraz student PWST - Karol Polak.
POECI po GODZINACH
Barbara Kapałka Miłek & Renata Radna Mszyca
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
tel. 600 235 266
[email protected]
[email protected]